Dokumenty potrzebne na egzamin na prawo jazdy
Opublikowano: 20 Mar 2025
Ostatnia aktualizacja: 20 Mar 2025
Waga państwowych sprawdzianów wiedzy i umiejętności kierowcy w zupełności wystarczy, by porządnie się zdenerwować. Wiele osób odczuwa silniejszy stres w samym dniu próby – z obawy, czy spełnią wszystkie wymagania formalne. Zobacz, jakie dokumenty są potrzebne na egzaminie prawa jazdy i oszczędź sobie nerwów!
-
Dokumentem, który koniecznie trzeba okazać przed państwowymi egzaminami, jest ważny dowód tożsamości.
-
Dowodem tożsamości jest dowód osobisty lub paszport – aczkolwiek obcokrajowcy mogą okazywać inne dokumenty stwierdzające tożsamość.
-
Na egzamin na prawo jazdy warto zabrać również numer PKK, dowód opłaty egzaminacyjnej i ew. potwierdzenie zapisu przez serwis InfoCar.
Aktualna procedura zdobywania prawa jazdy kręci się wokół Profilu Kandydata na Kierowcę. Do jego utworzenia potrzebujesz prawidłowo wypełnionego wniosku o wydanie prawa jazdy, pozytywnego orzeczenia lekarskiego, aktualnego zdjęcia, dowodu tożsamości i opłaty. W niektórych przypadkach niezbędne są jeszcze pisemna zgoda rodziców lub opiekunów (dla młodocianych), ważne badania psychologiczne (kategorie C i D) czy kopia aktualnego prawa jazdy (jeśli poszerzasz uprawnienia). Numer PKK i wniesienie opłaty są potrzebne wcześniej, już podczas zapisywania się na państwowy egzamin – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Warto je mieć przy sobie również w dniu egzaminów, mimo że nie ma takiego wymogu formalnego.
Podstawowym dokumentem potrzebnym na egzamin na prawo jazdy jest dowód tożsamości
W skrócie i uproszczeniu – kiedy przystępujesz do państwowego egzaminu, musisz udowodnić, że Ty to naprawdę Ty. Dzięki temu WORD będzie mógł zaktualizować właściwy PKK w systemie. Dowodem tożsamości może być paszport lub dowód osobisty – w formie plastikowej karty, e-dowodu lub m-Dowodu w aplikacji m-Obywatel na telefonie. „Stare” dowody, pozbawione całej warstwy elektronicznej, pozostają ważne do wskazanej w nich daty. E-dowody są standardem od 4 marca 2019 roku, a w listopadzie 2021 r. dodano kolejne elementy.
Warto zwrócić uwagę, że w świetle prawa dokumentami potwierdzającymi tożsamość i polskie obywatelstwo są tylko dowód osobisty i paszport – obcokrajowcy mogą okazać kartę pobytu, tymczasowe zaświadczenie tożsamości, zgodę na pobyt tolerowany albo polski dokument tożsamości cudzoziemca. I dla własnego spokoju lepiej nie próbuj wylegitymować się przed egzaminem na prawo jazdy innymi dokumentami ze zdjęciem oraz danymi osobowymi. Pamiętaj, że ani legitymacja szkolna czy studencka, ani np. zdobyte wcześniej prawo jazdy, nie są dowodami tożsamości!
Zapisujesz się na egzamin przez internet? Weź ze sobą potwierdzenie!
Udział w egzaminie teoretycznym nie wymaga uczestnictwa w kursie. Możesz przygotowywać się samodzielnie, poznając przepisy i rozwiązując kolejne testy na prawo jazdy. Jeśli szkolisz się w OSK, najpierw musisz zdać egzamin wewnętrzny. W przypadku części praktycznej kurs jest już obligatoryjny. Na egzamin możesz zapisać się osobiście w WORD-zie lub przez dedykowaną, ogólnokrajową platformę InfoCar.
Serwis prowadzi Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Sekcja FAQ zawiera precyzyjne wytyczne. „Jeżeli zapisałeś się na egzamin przez serwis InfoCar zabierz ze sobą potwierdzenie zapisu na egzamin”. Wprawdzie Ministerstwo Infrastruktury nie wspomina o takim wymogu, jednak zawsze lepiej zabrać parę papierów więcej, niż za mało.
Upewnij się, że Twój dowód tożsamości będzie ważny w dniu egzaminu na prawo jazdy
Każdy dokument ma określoną datę ważności. Polskie dowody osobiste i paszporty są ważne przez 10 lat od daty wydania – są jednak okoliczności, które mogą skrócić ten okres. To przede wszystkim:
-
uszkodzenia uniemożliwiające potwierdzenie tożsamości;
-
zmiana danych zawartych w dokumencie (np. nazwisko, modyfikacja wyglądu);
-
utrata lub zrzeczenie się polskiego obywatelstwa.
Teraz masz wszystkie niezbędne informacje w kwestii dokumentów potrzebnych na egzaminach na prawo jazdy. Mamy nadzieję, że stres podczas testu i jazdy będzie dzięki temu przynajmniej odrobinę mniejszy!